Header image

הרב נקדימון בן גוריון פוגש את ישוע

התלמוד הבבלי נותן לנו מעט חומר רקע על הרב המפורסם הזה שהיה אחד מחברי הסנהדרין. (לדוגמא: עבודה זרה כ"ה, א'; גיטין נ"ו, א'; כתובות ס"ו, ב'; תענית י"ט, ב';.)

והנה תיאור פגישתו הראשונה עם ישוע:

אַחַד הַפְרושִים מִמַנְהִיגֵי הַיְהודִים, נַקְדִימוֹן שְמוֹ, בָא אֶל יֵשועַ בַלַיְלָה וְאָמַר אֵלָיו: "רַבִי, אֲנַחְנו יוֹדְעִים כִי מֵאֵת אֱלֹקים בָאתָ לִהְיוֹת מוֹרֶה, שֶהֲרֵי אֵין אִיש יָכוֹל לַעֲשוֹת אֶת הָאוֹתוֹת שֶאַתָה עוֹשֶה אֶלָא אִם כֵן אֱלֹקים אִתוֹ."

הֵשִיב יֵשועַ וְאָמַר אֵלָיו: "אָמֵן אָמֵן אֲנִי אוֹמֵר לְךָ, אִם לֹא יִוָלֵד אָדָם מִלְמַעְלָה, לֹא יוכַל לִרְאוֹת אֶת מַלְכות הָאֱלֹקים."

שָאַל נַקְדִימוֹן: "אֵיךְ יָכוֹל אָדָם לְהִוָלֵד בִהְיוֹתוֹ זָקֵן? הַאִם הוא יָכוֹל לְהִכָנֵס שֵנִית לְרֶחֶם אִמוֹ ולְהִוָלֵד?" הֵשִיב יֵשועַ: "אָמֵן אָמֵן אֲנִי אוֹמֵר לְךָ, אִם לֹא יִוָלֵד אִיש מִן הַמַיִם וְהָרוחַ לֹא יוכַל לְהִכָנֵס לְמַלְכות הָאֱלֹקים. הַנוֹלָד מִן הַבָשָר בָשָר הוא וְהַנוֹלָד מִן הָרוחַ רוחַ הוא. אַל תִתְמַה עַל שֶאוֹמֵר אֲנִי לְךָ כִי עֲלֵיכֶם לְהִוָלֵד מִלְמַעְלָה. הָרוחַ נוֹשֶבֶת הֵיכָן שֶהִיא רוֹצָה וְאֶת קוֹלָה אַתָה שוֹמֵעַ, אַךְ אֵינְךָ יוֹדֵעַ מֵאַיִן הִיא בָאָה ולְאָן הִיא הוֹלֶכֶת. כָךְ כָל מִי שֶנוֹלָד מִן הָרוחַ."

הֵשִיב נַקְדִימוֹן וְאָמַר לוֹ: "כֵיצַד יִתָכְנו הַדְבָרִים הָאֵלֶה?"

עָנָה יֵשועַ וְאָמַר אֵלָיו: "אַתָה מוֹרֶה בְיִשְרָאֵל וְאֵינְךָ יוֹדֵעַ אֶת זֹאת? אָמֵן אָמֵן אֲנִי אוֹמֵר לְךָ, אֶת אֲשֶר אָנו יוֹדְעִים אֲנַחְנו מְדַבְרִים וְאֶת אֲשֶר רָאִינו עַל זֶה אֲנַחְנו מְעִידִים, וְאֶת עֵדותֵנו אֵינְכֶם מְקַבְלִים. אִם בְאָמְרִי לָכֶם דְבָרִים מֵעִנְיְנֵי הָאָרֶץ אֵינְכֶם מַאֲמִינִים, אֵיךְ תַאֲמִינו אִם אֹמַר לָכֶם דְבָרִים מֵעִנְיְנֵי הַשָמַיִם?

אִיש לֹא עָלָה הַשָמַיְמָה מִלְבַד זֶה שֶיָרַד מִן הַשָמַיִם ־־ בֶן־הָאָדָם וכְמוֹ שֶהִגְבִיהַ מֹשֶה אֶת הַנָחָש בַמִדְבָר, כָךְ צָרִיךְ שֶיורַם בֶן־הָאָדָם לְמַעַן יִהְיו חַיֵי עוֹלָם לְכָל הַמַאֲמִין בוֹ; כִי כֹה אָהַב אֱלֹקים אֶת הָעוֹלָם עַד כִי נָתַן אֶת בְנוֹ יְחִידוֹ לְמַעַן לֹא יֹאבַד כָל הַמַאֲמִין בוֹ, אֶלָא יִנְחַל חַיֵי עוֹלָם.

הֵן הָאֱלֹקים לֹא שָלַח אֶת בְנוֹ אֶל הָעוֹלָם לִשְפֹט אֶת הָעוֹלָם, אֶלָא כְדֵי שֶיִוָשַע הָעוֹלָם עַל־יָדָיו. הַמַאֲמִין בוֹ אֵינֶנו נִדוֹן. מִי שֶאֵינֶנו מַאֲמִין כְבָר נִדוֹן, מִפְנֵי שֶלֹא הֶאֱמִין בְשֵם בֶן־הָאֱלֹקים הַיָחִיד.

וְזֶהו הַדִין: הָאוֹר בָא אֶל הָעוֹלָם ובְנֵי הָאָדָם אָהֲבו אֶת הַחֹשֶךְ יוֹתֵר מִן הָאוֹר, כִי רָעִים הָיו מַעֲשֵיהֶם. כָל עוֹשֵה עַוְלָה שוֹנֵא אֶת הָאוֹר ואֵינוֹ בָא אֶל הָאוֹר פֶן יִוכְחו מַעֲשָיו. אולָם עוֹשֵה הָאֱמֶת בָא אֶל הָאוֹר לְמַעַן יִגָלו מַעֲשָיו כִי נַעֲשו בֵאלֹקים."

יוחנן ג': א'־כ"א

האין זה מעניין שנקדימון ידוע בתלמוד בזכות מענה נסי לתפילה שהתפלל בעבור גשם או מים? אותו נושא מקבל משמעות רוחנית מלאה בדיון שאנו רואים כאן, כפי שמסביר ישוע, עלינו להיוולד לא מן המים בלבד, אלא גם מרוח הקודש.

ישוע משתמש כדוגמא במאורעות המתוארים בבמדבר כ"א, ומחדש חידוש רעיוני אודות האופן בו מספק הקדוש ברוך הוא מרפא לישראל מדין החטא. משה רבנו נצטווה להכין נחש נחושת ולהרימו אל על לעיני כל, לאחר מכן, אלה שהוכשו על ידי הנחשים היו צריכים להביט בו, וכך להירפא. מדוע? אנו יודעים שהקדוש ברוך הוא אוסר עבודה זרה לחלוטין. האנשים שחייהם היו בסכנה היו צריכים לחדול מלסמוך על עצמם ועל תרופותיהם כדי להירפא, אלא להשליך את יהבם על הקדוש ברוך הוא בלבד. דבר זה דרש אמונה רבה. שנית, בפעולה קטנה זו של הבטה, כציות למצוות הקדוש ברוך הוא, הבחין ריבונו של עולם. ההבטה בנחש גרמה גם לאנשים להבין את תוצאות חטאם – מוות. זוהי דוגמא של דבר מה שיבוא אשר משפיע על הנפש או הנשמה שלנו.

אם כן, הצעד הראשון לקראת הרפואה שלנו היא להכיר בכך שהחטא גורם לנו למות בדרכים שונות, ראשית כל רוחנית, ואזי, פיזית, רגשית, פסיכולוגית, מוסרית ובכל דרך אחרת. אנו צריכים לבקש מהקדוש ברוך הוא מחילה ולהסתמך על חסדו (רחמיו ונאמנותו).

הצעד השני לקראת הרפואה דורש מאתנו לחדול מלהסתמך על עצמנו, על ידידינו, על האמונות התפלות, המסורות והתרופות שלנו. (הבה נהיה כנים; האם הם סייעו לנו עד עתה?) עלינו להכיר בכך שהקדוש ברוך הוא לבדו יכול לעזור לנו

הצעד השלישי היא לגשת אליו על פי התנאים שלו, לא שלנו. איננו יכולים להתמקח עם הקדוש ברוך הוא. הוא אוהב אותנו, אך עלינו להיות צייתנים ולגשת אליו על פי תנאיו.

אם אנו מוכנים לעשות זאת, הוא מבטיח שהוא יבוא אל תוך לבנו וינקה אותו בעזרת "מים טהורים". אנו נחווה לידה חדשה רוחנית שתשפיע על שארית חיינו עלי אדמות ובעולם הבא.

שלושה מחסומים בדרך לרפואה>>